Krzyż procesyjny, kon. XVIII w. drewno, snycerka, techniki pozłotnicze, polichromia temperowa.

Opis zabytku:

Krzyż procesyjny, drewniany, z jedną poziomą poprzeczką, o ramionach zakończonych trójlistnie, z kulami i rozetami, polichromowany na gruncie kredowo - klejowym (niebieski), obrzeże i detal snycerski srebrzone. Ramiona krzyża łączone na zakładkę. Do krzyża aplikowana figura Chrystusa, drewniana, polichromowana na gruncie kredowo - klejowym. Tytulus z malowaną inskrypcją: ІНЦІ (Jezus Nazarejczyk Car Judei). Rzeźba Chrystusa wykonana z trzech kawałków drewna (ręce łączone z korpusem). Postać smukła, korpus mocno zwieszony poniżej przebitych dłoni, głowa pochylona na prawe ramię, na niej korona cierniowa, stopy przybite jednym gwoździem, perizonium drapowane na prawym boku. Krzyż osadzony na trzonku, poprzez drewnianą kulę u podstawy.


Świecznik za tetrapod (tzw. trójca), poł. XVIII w., z ikonami Św. Paraskewa Tyrnowska / Trójca Święta, drewno, snycerka, techniki pozłotnicze, tempera i srebro na desce.


Lichtarz (2 szt), poł. XVIII w. drewno, snycerka, techniki pozłotnicze, polichromia temperowa.


Krzyż ołtarzowy, XVIII/XIX w., mosiądz srebrzony, odlew cyzelowany, grawerunek, repusowanie, trybowanie.


Płaszczanica, Złożenie do Grobu, pocz. XX w., olej na płótnie, atłas, haft.


Ambona, 1927 r. (?; wskazane odkrywki na obecność wcześniejszej polichromii), drewno, snycerka, stolarski, polichromia olejna.


Krzyż ze zwieńczenia cerkwi (2 szt.), poł. XIX w, żelazo, techniki kowalskie.


Ikona (na tetrapod), Św. Paraskewa Tyfnowska, poł. XVII w., tempera i złoto na desce (odnaleziona na poddaszu, w trakcie prac digitalizacyjnach w 2014 r. – w trakcie konserwacji).

powrót../Inside/Opisy.html