Monstrancja, XIX/ XX w., tech. pozłotnicze, mosiądz, odlew cyzelowany, olej na blasze, szkło szlifowane,
Opis zabytku:
Monstrancja wykonana z brązu (mosiądzu), z elementów odlewanych i cyzelowanych, złoconych, z osadzonymi w kaboszonach małymi kamieniami (rubiny) i szlifowanym szkłem (czerwonym) oraz okrągłymi miniaturami na emalii, z wizerunkami Świętych i Ukrzyżowania, rozmieszczonymi centrycznie wokół puszki. Stopa wysoka, okrągła, na trzech nóżkach, zdobiona reliefem z palmet. Gałka nodusu spłaszczona z kaboszonami i sztucznymi kamieniami, wyżej tulejowaty trzon. Gloria wokół puszki promienista, z rozetą w centrum. W zwieńczeniu krzyż z liliami w zakończeniach ramion oraz glorią i czerwonym kamieniem na ich przecięciu. Puszka na prosforę okrągła, przeszklona obustronnie, na rewersie drzwiczki na jednym zawiasie, zamykane na skobel. Wewnątrz melchizedech o kwadratowym profilu, świadczący, że monstrancja służyła adoracji prosfory. Utensylium jest cennym zabytkiem, ponieważ ze względów obrzędowych i kanonicznych, kult sakramentalnej materii eucharystycznej w Kościołach Wschodnich praktycznie nie występuje.
Krzyż ołtarzowy, Ukrzyżowanie, XIX/XX w., mosiądz, odlew cyzelowany, tech. pozłotnicze, olej na blasze, szkło szlifowane.
Opis zabytku:
Krzyż ołtarzowy wykonany z brązu (mosiądzu), z elementów odlewanych i cyzelowanych, sztancowanych, złoconych. Stopa wysoka, trójścienna, ażurowa, z motywem palmetowym, na trzech wolutowych nogach. Trzon ze sztancowanej tralki, na niej odlewany krzyż z gruszką u podstawy, z dwoma poprzeczkami (dolna ukośna) i liliami w zakończeniach ramion. Na przecięciu ramion gloria ażurowa. Na awersie aplikowany sylwetowy obraz, olejny na blasze - Ukrzyżowanie, w mosiężnej, złoconej opasce. Sylwetka Chrystusa o jasnej karnacji ciała, głowa na prawym ramieniu, stopy przybite dwoma gwoździami, perizonium białe, strużki krwi wypływającej z ran. Tło niebieskie. Na białym tytulusie napis: ІНЦІ (Jezus Nazarejczyk Car Judei). U podstawy czaszka - symbol Grobu Adama (częściowo przykryta mosiężną opaską). Malowidło olejne kształtowane realistycznie. Karnacja ciała i szata modelowane miękko, laserunkowo, przez rozjaśnienie koloru lokalnego. Na liliach, w zakończeniu ramion krzyża kaboszony ze sztucznymi, czerwonymi kamieniami, szlifowanymi.
Krzyż ołtarzowy, Ukrzyżowanie, XIX/XX w., mosiądz, odlew cyzelowany, tech. pozłotnicze, olej na blasze, trybowanie, puncowanie.
Opis zabytku:
Krzyż ołtarzowy wykonany z brązu (mosiądzu), z elementów odlewanych i cyzelowanych, sztancowanych, złoconych., z mosiężną stopą repusowaną i puncowaną w palmety, okrągłą. Jedna pozioma poprzeczka jedną poziomą poprzeczką. Ramion zakończone trójliściem. Na awersie aplikowany sylwetowy obraz, olejny na blasze - Ukrzyżowanie, w mosiężnej opasce. Postać Chrystusa o jasnej karnacji ciała, głowa na prawym ramieniu, stopy przybite dwoma gwoździami, perizonium białe, strużki krwi wypływającej z ran. Nimb żółty. U podstawy czaszka – symbol Grobu Adama. Tło brązowe. Na białym tytulusie napis: ІНЦІ (Jezus Nazarejczyk Car Judei). Centralnie, na trójliściach w zakończeniach ramion krzyża plakiety w mosiężnych owalnych opaskach z przedstawieniami Świętych Ewangelistów, w popiersiach, na oliwkowym tle, w ¾ profilu, piszących księgi. Towarzyszą im istoty z Tetramorfu. Mateuszowi - anioł, Markowi – lew, Łukaszowi – wół, Janowi – orzeł. Malowidło olejne kształtowane realistycznie, modelowane miękko, laserunkowo, przez rozjaśnienie koloru lokalnego. Nimby kreślone białą kreską.
Krzyż ołtarzowy, Ukrzyżowanie / Bogurodzica, XIX/XX w., mosiądz, odlew cyzelowany, tech. pozłotnicze, olej na blasze, trybowanie, puncowanie.
Opis zabytku:
Krzyż ołtarzowy wykonany z brązu (mosiądzu), z elementów odlewanych i cyzelowanych, sztancowanych, złoconych, z mosiężną stopą repusowaną i puncowaną w palmety, okrągłą. Z jedną poziomą poprzeczką. Ramiona zakończone trójliściem. Na awersie aplikowany sylwetowy obraz, olejny na blasze - Ukrzyżowanie, w mosiężnej opasce. Postać Chrystusa o jasnej karnacji ciała, głowa na prawym ramieniu, stopy przybite dwoma gwoździami, perizonium białe, strużki krwi wypływającej z ran. Nimb żółty. U podstawy czaszka - symbol Grobu Adama. Tło brązowe. Na białym tytulusie napis: ІНЦІ (Jezus Nazarejczyk Car Judei). Centralnie, na trójliściach w zakończeniach ramion krzyża plakiety w mosiężnych owalnych opaskach z przedstawieniami Świętych Ewangelistów, w popiersiach, na oliwkowym tle, w 3/4 profilu, piszących księgi. Towarzyszą im istoty z Tetramorfu. Mateuszowi - anioł, Markowi – lew, Łukaszowi – wół, Janowi – orzeł. Malowidło olejne kształtowane realistycznie, modelowane miękko, laserunkowo, przez rozjaśnienie koloru lokalnego. Nimby kreślone białą kreską.
Krzyż ołtarzowy, Ukrzyżowanie / Bogurodzica, XIX/XX w., mosiądz, odlew cyzelowany, tech. pozłotnicze, olej na blasze, trybowanie, puncowanie.
Opis zabytku:
Krzyż ołtarzowy wykonany z brązu (mosiądzu), z elementów odlewanych i cyzelowanych, sztancowanych, złoconych i srebrzonych, ze stopą okrągłą, profilowaną. Ramiona krzyża zakończone trójlistnie, w nich plakiety okrągłe, reliefowe, złocone, ze Św. Ewangelistami. Figura Chrystusa pełnoplastyczna, złocona. Na aplikowanym wyżej, złoconym tytulusie napis: ІНЦІ (Jezus Nazarejczyk Car Judei).
Krzyż procesyjny, Ukrzyżowanie, pocz. XIX w., drewno, snycerka, tech. pozłotnicze, tempera tłusta, grunt kredowo-klejowy.
Opis zabytku:
Krzyż procesyjny, drewniany, z jedną poziomą poprzeczką, o ramionach zakończonych trójlistnie, z kulami, polichromowany na gruncie kredowo - klejowym (czarny). Ramiona krzyża łączone na zakładkę. Do krzyża aplikowana figura Chrystusa, drewniana złocona na gruncie kredowo - klejowym. Na przecięciu ramion promienista gloeia, snycerska, złocona. U podstawy trójliści rzeźbione rozety kwiatowe, srebrzone. Tytulus srebrzony, z malowaną, czerwoną inskrypcją: ІНЦІ (Jezus Nazarejczyk Car Judei). Rzeźba Chrystusa wykonana z trzech kawałków drewna (ręce łączone z korpusem). Postać smukła, o precyzyjnie zarysowanych cechach anatomicznych, kształtowana w barokowej stylistyce. Korpus mocno zwieszony poniżej przebitych dłoni. Głowa wyraźnie pochylona na prawe ramię, włosy opadające na ramiona. Na głowie korona cierniowa. Nogi lekko ugięte w kolanach, stopy przybite jednym gwoździem. Obszerne perizonium drapowane na prawym boku. Krucyfiks wykonany w dobrej klasy warsztacie snycerskim. Krzyż osadzony na trzonku, poprzez drewnianą kulę u podstawy.
Krzyż procesyjny, Ukrzyżowanie, pocz. XX w., mosiądz, sztanca, szkło, sztuczne kamienie, olej na blasze.
Opis zabytku:
Krzyż procesyjny wykonany z brązu (mosiądzu), z elementów sztancowanych, lutowanych, malowany olejnym brązem na całej powierzchni metalowej. Tłoczenia w motyw rocaile. Jedna pozioma poprzeczka. Ramiona zakończone trójliściem. Na awersie aplikowany sylwetowy obraz, olejny na blasze - Ukrzyżowanie, w mosiężnej opasce. Postać Chrystusa o jasnej karnacji ciała, głowa na prawym ramieniu, stopy przybite dwoma gwoździami, perizonium białe, strużki krwi wypływającej z ran. Nimb żółty. U podstawy czaszka - symbol Grobu Adama. Tło niebieskie. Na białym tytulusie napis: ІНЦІ (Jezus Nazarejczyk Car Judei). Centralnie, na trójliściach w zakończeniach ramion krzyża duże, kolorowe sztuczne kamienie, osadzone w kaboszonach. Na rewersie, na przecięciu ramion okrąg z wpisanym krzyżem równoramiennym. Krzyż osadzony na drewnianym trzonku, za pomocą tulei, zwieńczonej kulą u jego podstawy.
Naczynie liturgiczne, kielich, XIX / XX w., srebro, mosiądz, odlew, cyzelowanie, trybowanie, tech. złotnicze.
Opis zabytku:
Kielich liturgiczny, eklektyczny, z 2 poł. XIX w., ze srebra i srebra złoconego (czasza, koszyczek) oraz mosiądzu złoconego (stopa i trzon z nodusem). Czasza srebrna z lekko wywiniętą wargą, złocona wewnątrz , do połowy wysokości ujęta, srebrnym, złoconym koszyczkiem, ukształtowanym w wypukłym reliefie , w motyw poziomego sznura i perełkowania przy górnej krawędzi. Pomiędzy nią a podstawą koszyczka rozpięta rozeta, której wąskie ramiona ugięte spiralnie, naprzemian gładkie, wyoblone oraz trybowane w nieregularną łuskę. Nodus o gruszkowatym kształcie, rozczłonkowany poziomym półwałkiem. Trzon buduje ograniczająca nodus para niskich pierścieni. Stopa na planie koła, z niskim profilowanym, gładkim cokolikiem. Pomiędzy nim a koroną ze srebrnych perełek, posadowioną nieco poniżej ugięcia stopy, trybowany pas ornamentalny w postaci winnej łozy o regularnym, układzie. Konstrukcja na gwintowanym trzpieniu z kwadratową nakrętką wewnątrz stopy. Złocenia poniżej czaszy przetarte w 90 %.
Pulpit - analog, 2 poł. XVIII w., techniki stolarskie, tłusta tempera, grunt kredowo-klejowy, snycerka, tech. pozłotnicze.
Opis zabytku:
Analog - pulpit pod Ewangeliarz, używany w trakcie Liturgii, w czasie odczytywania Ewangelii i wygłaszania homilii (na ten czas ustawiany centralnie, przed ikonostasem). Drewniany, polichromowany ze złoconym detalem snycerskim. Blat prostokątny, ukośny, ze ściankami czołowymi, na których snycersko opracowane płyciny, podkreślające tektonikę przedmiotu. W płycinach ornament w postaci wici roślinnej o regularnych kształtach. Rama podstawy zestawiona z dwóch neoromańskich, spiralnych kolumn, spiętych poprzecznymi zastrzałami w dolnej partii i na 3/4 wysokości. Na górnym pełnoplastyczna rzeźba dwuskrzydłego Cherubina, na dolnym oparta sterczyna o maswerkowej formie, zwieńczona krzyżem o trzech poprzeczkach. Stopa wykonana z pary odwróconych biegunów, ustawionych równolegle, o dużej powierzchni styku z podłożem, czyni filigranowy pulpit bardzo sztywnym i stabilnym.
Płaszczanica, Chrystus w Grobie, XIX w., olej na płótnie.
Opis zabytku:
Płaszczanica z wizerunkiem Chrystusa w Grobie, spoczywającego na całunie; wykonana na podobraziu płóciennym w kształcie prostokąta, malowana olejno na gruncie kredowo - klejowym. Pole obrazowe prostokątne, obwiedzione niebieską bordiurą, na której inskrypcja cyrylicka w kolorze złotym, typowa dla płaszczenicy, zaczerpnięta z tekstów ewangelicznych [Mt 27,59-60; Mk 15,46; Łk 23,53; J 19,40], przytaczanych w Troparionie na Wielką Sobotę: БЛАГООБРАЗНЫЙ ІОСИФЬ, СЬ ДРЄВА СНЄМЬ ПРЧТОЄ ТЄЛО ТВОЄ, ПЛАЩЄЮ ЧТОЮ ωБВИВЬ И ВЬ ГРОБђ НОВђ ПОКРЫВ ПОЛОЖИ (Dostojny Józef z drzewa zdjął przeczyste ciało Twoje, całunem czystym owinął i w grobie nowym złożył). Chrystus w 3/4 prawego profilu, przepasany białym perizonium. Ręce ułożone wzdłuż ciała. Na rękach, stopach i na prawym boku krwawe rany. Karnacja ciała jasna, modelowana miękko, przez rozjaśnienie koloru lokalnego i podkreślenie rysunku anatomicznego kształtu ciała ciemniejszym tonem. Opadające na ramiona włosy, broda i wąsy ciemne. Nimb złoty, krzyżowy. W narożach wizerunki Św. Ewangelistów w owalnych polach. Płaszczanica rozszyta na krawędziach metalowym galonem z frędzlami.
Chrzcielnica, XIX w., kamień - piaskowiec, techniki kamieniarskie.
Opis zabytku:
Kielichowa chrzcielnica kamienna (piaskowiec). Stopa graniasta, na planie prostokąta; trzon profilowany załomem, z parą półwałków, u podstawy wysokiej czaszy. Trzon i czasza wyoblone u podstaw, na planie koła. Misa cylindryczna. Na całej powierzchni chrzcielnicy ślady obrabiania dłutem - rustyka. Na czaszy naturalny deseń (warstwica) warunkowany strukturą materiału.
Krzyż ze zwieńczenia cerkwi, XVIII w., żelazo, techniki kowalskie.
Skarbona, XIX w., drewniana, skrzyniowa, okuta żelazem.
Ikona, Św. Aleksy Metropolita Moskwy i Całej Rusi, 1 poł. XX w., olej na płótnie.
Ikona (na tetrapod), Św. Paraskewa Tyrnowska, kon. XIX w., olej na blasze.
Ikona (na tetrapod), Św. Męczennik, kon. XIX w., olej na blasze.
Krzyż ołtarzowy, Ukrzyżowanie, XIX w., drewno, snycerka, polichromia, tech. pozłotnicze.
Feretron, Św. Mikołaj Cudotwórca / Trójca Święta, pocz. XX w., drewno, snycerka, olej na płótnie. Dar Anny i Ioana Resztaer.
Feretron, Bogurodzica Hodigitria / Chrystus Pantokrator, pocz. XX w., drewno, snycerka, olej na drewnianej płycie.
Ikona, malowidło z chorągwi procesyjnej Boże Narodzenie / Zmartwychwstanie, XIX / XX w., olej na płótnie.
Ikona, malowidło z chorągwi procesyjnej Chrystus Pantokrator / ŚŚ. Cyryl i Metody, XIX / XX w., olej na płótnie.
Ikona, malowidło z chorągwi procesyjnej Zaśnięcie Bogurodzicy / ŚŚ. Cyryl i Metody, XIX / XX w., olej na płótnie.
Ikona, malowidło z chorągwi procesyjnej Wniebowstąpienie / ŚŚ. Kosma i Damian, XIX / XX w., olej na płótnie.
Ikona, malowidło z chorągwi procesyjnej Bogurodzica Hodigitria / Św. Mikołaj, XIX / XX w., olej na płótnie.
Księga liturgiczna, Ewangelie, 1994 r.
Lichtarz ołtarzowy (2 szt.), kon. XVIII w., drewno, snycerka, tech. pozłotnicze.
Lichtarz (2 szt.), kon. XVIII w., drewno, snycerka, polichromia, tech. pozłotnicze.
Lichtarz ołtarzowy (2 szt.), pocz. XIX w., drewno, snycerka, polichromia.
Lichtarz ołtarzowy, pocz. XIX w., drewno, snycerka, polichromia.
Dzwon zakuty w drewniane jarzmo, XIX w.